Автор Тема: Капитализъм vs социализъм  (Прочетена 23818 пъти)

Неактивен wizard

• Майстор на вербалната шпага
  • Публикации: 1175
  • Рейтинг: +93/-39
Re: Re: Любопитни факти - 2
« Отговор #20 -: Март 14, 2013, 11:44:59 pm »
Уизард,

Ама ти само четеш нещо приличащо и взето от учебниците, които и аз съм чела в училище.

За каква неинформираност ми говориш, при условие, че 1/3 от живота ми е минал в това време.

Казвам ти, че нямаше РАЗВИТИЕ. Сега непрекъснато се строи - всеки ден. А тогава имаше планово стопанство. Провери тези ТЕЦ-ове и ВЕЦ-ове, магистрали, болници, административни сгради, квартали с блокове и т.н. кога са строени. Ако през 1970 година е построена една болница, а през 1985 следващата и за тези 5 години нито една друга, това според теб развитиели е? Сега болници никнат като гъби, къде по-малки, къде по-големи.

Ама наистина не разбираш какво ти казва човек, в някакъв филм си се вкарал, сериозно ти говоря.

Интензивността на развитие сега е много бурно, а тогава в застой. В застой след '50-'60'70 години, когато се е построило всичко това, което все още виждаш като СОЦ сгради и строителство.
Как е възможно да твърдиш , че тогава не е имало развитие, а сега има. Единственото, което се случва днес е, че  медиите с умиление показват как попове размахват босилек и освещават поредно построената чешмичка, ремонтирана градинка или открит МОЛ. На фона на тези "значими" успехи въвеждането в експлоатация на метрото и разширението на летището в София изглеждат почти като космически успехи!
   За 20 години капитализъм ние загубихме производства, позиции, пазари и специалисти и се превърнахме в пазарно-суровинен и обслужващ придатък на Европейския съюз. В момента сме най-бедната и най-изостаналата страна в него, към която останалите се отнасят с оскърбително пренебрежение.
« Последна редакция: Март 14, 2013, 11:51:40 pm от wizard »
Времето е в нас и ние сме във времето, то нас обръща и ние него обръщаме

Неактивен Alito

• Публикации: 3063
  • Рейтинг: +173/-217
  • Макар и просяк, България е в ЕС, велико! :)))
Re: Капитализъм vs социализъм
« Отговор #21 -: Март 15, 2013, 09:08:24 am »
Казвам го защото го виждам с очите си. Ти не го ли виждаш, не виждаш ли елементарни неща като нови жилищни сгради, нови административни сгради, хотели по морете и т.н. Уизарде....! Тука май никой не чете какво е написал другият. Загубихме пазарите, защото България искаше да премине от планова в пазарна икономика, а сега когато това вече е така целта е да се превърнем в развита страна.

Моля те обръщай внимание на детайлите и това, което подчертавам, изморих се да повтарям едни и сщо като развален папагал.

"Развитите страни са постиндустриални икономики, което означава, че секторът на услугите осигурява повече доход, отколкото индустриалния сектор. "

Сектор на услугите! Нали разбираш какво значе това.

Това, че всичко е разрушено никой не го отрича. Почнали сме от нула.
"Уважавайте себе си и другите - да бъдеш онлайн е нещо съвсем реално и много публично, въпреки че не винаги ви се струва така."
SAFER INTERNET

Неактивен wizard

« Отговор #22 -: Март 15, 2013, 09:31:19 am »
препоръчвам ти да не четеш този учебник

Неактивен Vegal

• Публикации: 1974
  • Рейтинг: +259/-230
« Отговор #23 -: Март 15, 2013, 09:36:22 am »
каза Уизърд:
"Това не е уравновиловка, в която непрекъснато се обвинява социалистическата идея, а е проява на СПРАВЕДЛИВО НЕРАВЕНСТВО."

Това е..оксиморон-нещо като .....дървено желязо...
Неравенство-но справедливо бил  принципа на соца????
Може би...хората които чакаха по 10 години за да си купят кола, за жилище са се събирали точки, парите от жилищно спестовните влогове на хората са престоявали години в банките без или 1% лихва, опашките за да купиш колело на детето ти, за храна/портокали и банани/.
Разбира се, много справедливо неравенство е било Те да почиват с държавни пари по световни курорти, да им носят по къщите храна за стотинки, да пазаруват от специални магазини...да учат децата им в чужбина-все справедливо неравенство!
Уиз, ти убеден ли си или си предубеден...или по-просто казано си инат с превръзка на очите...
Мисля, че предишните постове са доста показателни...

*Живота е като кучешки впряг, ако не си водач - виждаш само ....задници!*

Неактивен wizard

« Отговор #24 -: Март 15, 2013, 09:46:27 am »
Вегал, пишеш някакви небивалици, едни изопачени твърдения. Чети това което съм писал, ще стане банално да преповтарям една и съща информация.
 Никой никога не е твърдял, че равенството в социализма се изразява в това всички да получават една и съща заплата. Освен това хората за разлика от сега са имали значителни спестявания в банките, които им бяха откраднати след 89-г. Докато сега единственото което имат е задължения към банките.

« Последна редакция: Март 15, 2013, 09:52:08 am от wizard »

Неактивен Alito

« Отговор #25 -: Март 15, 2013, 09:59:54 am »
Вегал, пишеш някакви небивалици, едни изопачени твърдения. Чети това което съм писал, ще стане банално да преповтарям една и съща информация.
 Никой никога не е твърдял, че равенството в социализма се изразява в това всички да получават една и съща заплата. Освен това хората за разлика от сега са имали значителни спестявания в банките, които им бяха откраднати след 89-г. Докато сега единственото което имат е задължения към банките.

Аз те разбирам какво искаш да кажеш. И аз предпочитам да живея в социализъм пред тая свинщина в момента. Да гледам как възрастни хора броят жълти стотинки и карат на кисело мляко и на хляб само, как ровят по кофите, как се самозапалват млади хора. И как всеки който се е настанил удобно някъде иска да се отърве от тях, за да не го дразнят с нещастието си, защото му напомнят, че един ден той може да е един от тях. Как обществото се превърна в едно райско място да зреят на свобода и да се осъществяват най-долните и мръсни, долни помисли и действия , което може да роди едно човешко същество.
И аз го предпочитам, независимо от това, че икономиката била в застой и нямало разнообразие. Но това е положението, или се адаптираме или...
"Уважавайте себе си и другите - да бъдеш онлайн е нещо съвсем реално и много публично, въпреки че не винаги ви се струва така."
SAFER INTERNET

Неактивен Vegal

• Публикации: 1974
  • Рейтинг: +259/-230
« Отговор #26 -: Март 15, 2013, 10:06:40 am »
Аз няма да те опровергавам...ясно ми е.
Ще ти кажа, че ако бях живяла в соца...никога нямаше да мога да пътувам до щатите, до Канада а дори и до държавите в Европа-ей така за кеф...

Щяха да ме проверява Оф-то, Комсомола, кварталния доносник и не знам още кой и накрая-ядец...винаги ще се намери някаква причина да ти откажат...

Тц, слава богу, че е не съм живяла в толкова двуличност, толкова забрани и ограничения....
Хората са били смачкани, уязвими, страхуващи се /говорене и критика само в кухнята и протести-само на ум/
Харесва ми да живея в свобода, да постигам това което искам , а не това което иска партията...без лицемерие и справедливо неравенство!

*Живота е като кучешки впряг, ако не си водач - виждаш само ....задници!*

Неактивен wizard

« Отговор #27 -: Март 15, 2013, 10:08:05 am »
не мога да разбера за какъв застой говориш и липса на разнообрзие? За застой може да се говори сега и то не е застой ами упадък. При вече изнесените от мен статистики, не виждам къде точно е бил застоя в икономиката при положение, че икономиката ни е трупала милиарди от собствено производство. Да сега има по-голямо разнообразие на пазара, но 90% от това разнообразие е абсолютен боклук. Тогава може да е имало 3 вида сирене, но са били качествени.

Неактивен wizard

« Отговор #28 -: Март 15, 2013, 10:13:18 am »
Аз няма да те опровергавам...ясно ми е.
Ще ти кажа, че ако бях живяла в соца...никога нямаше да мога да пътувам до щатите, до Канада а дори и до държавите в Европа-ей така за кеф...

Щяха да ме проверява Оф-то, Комсомола, кварталния доносник и не знам още кой и накрая-ядец...винаги ще се намери някаква причина да ти откажат...

Тц, слава богу, че е не съм живяла в толкова двуличност, толкова забрани и ограничения....
Хората са били смачкани, уязвими, страхуващи се /говорене и критика само в кухнята и протести-само на ум/
Харесва ми да живея в свобода, да постигам това което искам , а не това което иска партията...без лицемерие и справедливо неравенство!
За 45 години социализъм България извърши икономическото чудо, наречено догонващо развитие. От изостанала селска страна тя се нареди в ранглистата на ООН сред 30-те най-развити държави на света.
 Мисля, че това е далеч по-важно от възможността да пътуваме до САЩ и Канада. Имало е достатъчно широк свят в който е можело да се пътува, че да седнем да плачем за едната Америка, която общо взето единственото което ни е дала е  заповеди да изпращаме пушечно месо там където не ни е работа.
« Последна редакция: Март 15, 2013, 10:17:18 am от wizard »

Неактивен Alito

« Отговор #29 -: Март 15, 2013, 11:26:37 am »
Вега,

Според теб колко процента от българите пътуват всяка година някъде извън България? 30, 50, 80 %, според теб колко са? Сега доносници има много повече, доносничат на дребно и при това масово, медиите могат да манипулират и то е очевидно това.

Едно нещо никога няма само плюсове или само минуси. Щеше да пътуваш до Москва, до Полша, до Източна Германия, до Унгария, до Чехословакия и т.н. Да, точно до САЩ нямаше да можеш да отидеш. И?

На теб харесва ли ти това което става с хората? Ти как го разбираш и усещаш?
SAFER INTERNET