Автор Тема: Прехвърляне на МПС  (Прочетена 18283 пъти)

Неактивен borkos

• Майстор на вербалната шпага
  • Публикации: 2413
  • Рейтинг: +95/-50
Прехвърляне на МПС
« -: Февруари 28, 2013, 03:25:45 pm »
Та въпроса ми е ясен ,както се вижда.След няколко дена взимам една бракма и трябва да я прехвърля на мое име.Рових се около 30-на минути и се обърках още повече от преди да почна да човъркам :D .Та молбата ми е може ли някой да ми опише стъпките ,точно като на идиот какъвто съм си,нотариус ,кат ,нап,община,какви документи и други подобни шитове ми трябват за да няма засечки,защото съм тотален трап когато стане въпрос за бюрокрация . Мерси предварително .
When you're done fucking your enemies,
fuck them some more.

Само курви на тоя свят братко!!!

Неактивен Alito

• Публикации: 3063
  • Рейтинг: +173/-217
  • Макар и просяк, България е в ЕС, велико! :)))
Re: Прехвърляне на МПС
« Отговор #1 -: Февруари 28, 2013, 05:14:05 pm »
Та въпроса ми е ясен ,както се вижда.След няколко дена взимам една бракма и трябва да я прехвърля на мое име.Рових се около 30-на минути и се обърках още повече от преди да почна да човъркам :D .Та молбата ми е може ли някой да ми опише стъпките ,точно като на идиот какъвто съм си,нотариус ,кат ,нап,община,какви документи и други подобни шитове ми трябват за да няма засечки,защото съм тотален трап когато стане въпрос за бюрокрация . Мерси предварително .

Ако я купуваш.

1. документ от застрахователно дружество за оценка, на каква стойност е оценена - прави се в застрахователна компания, която и да е, струва 15 лева.
2. платени данъци - квитанцията, ако не са платени отивате и до там да ги плати собственика.
3. договор за покупко продажба при нотариус се ходи за това - тука могат да те одерат яко от 80-120 лева.
4. след което отиваш в кат да я регистрираш на твое име.
5. отиваш да я регистрираш в данъчното да и плащаш данъци.
6. тука има нещо важно, предишният собственик трябва да е отишъл с договора за покупко-продажба и да я е отрегистрирал от данъчните.
6. ако е с номер от друг град сменяш и номерата - 80 лева някъде.

Друго не се сещам, най-добре отиваш в КАТ и питаш подробно да ти обяснят и в данъчното също.
"Уважавайте себе си и другите - да бъдеш онлайн е нещо съвсем реално и много публично, въпреки че не винаги ви се струва така."
SAFER INTERNET

Неактивен Lady Lara

• Публикации: 1024
  • Рейтинг: +96/-46
« Отговор #2 -: Февруари 28, 2013, 05:59:50 pm »
Преди 3 месеца извървях този път и ще се опитам да ти бъда максимално полезна. Описвам стъпките на прехвърляне на лек автомобил с българска  регистрация, ако е с чужда, има разлики.
Най - добре е предварително да си  уговорите  час при нотариус за сключване на договора за покупко - продажба на МПС. Човекът който се явява „продавач” трябва да подготви следните документи:
1.   Документ за собственост на продавача, МПС да е регистрирано на негово име. Ако продавачът е женен, при нотариуса присъства задължително и съпругата му.(така беше в моя случай). Ако тя не може да се яви е нужно нотариално заверено пълномощно.
2.   Голям талон и малък талон на МПС
3.   Платена гражданска отговорност
4.   Документ за платен местен данък по чл. 44 от ЗМДТ. ( заплаща се в териториалната данъчна дирекция по постоянния адрес на лицето)
( ако не са платени тези такси ще ги търсят от теб).
След като всички тези документи са набавени, отивате в уречения  час при нотариуса. В моя случай нотариалната такса беше 90 лв и я заплатих аз, в ролята си на купувач. Нотариуса взима личните ви карти, проверява самоличността ви  и започва да подготвя договора. През това време може да се броят  парите в кеш на продавача. Стискате си ръцете и всеки по пътя си.
Но това не е всичко.
5.   В двуседмичен срок регистрация на новопридобитото МПС в КАТ на твое име. Носиш голям и малък талон и договора за покупко-продажба. И около 20-30 лв.
6.   В двумесечен срок  декларираш новопридобитото МПС  в данъчното (общината)  или там където плащате местните данъци и такси. ( Дават ти готова бланка, за да попълниш декларация)

П.П. Дано не съм пропуснала някой документ. Ако има нещо – пиши.

"Понякога мълчанието е най-добрият отговор."

Неактивен borkos

« Отговор #3 -: Март 01, 2013, 12:40:10 am »
Благодаря ти.Очаквах ,че в КАТ ще ми искат къде къде повече глупости .
fuck them some more.

Неактивен Lady Lara

« Отговор #4 -: Март 01, 2013, 08:02:07 am »
И аз ти благодаря, че повдигна темата, защото се оказа, че дължа и 19 лв местен данък за прехвърлянето на автомобила в Дирекция "Приходи, местни данъци и такси". Тоест, след като приключихме сделката пред нотариуса, той ми каза след 2 седмици да мина и да си получа удостоверението за застрахователна стойност ( сега видях, че има и  платежното нареждане за тези 19 лв.) :)

Неактивен borkos

« Отговор #5 -: Март 01, 2013, 02:30:19 pm »
Абе то е ясно ,че ще загубя 2-3 дена в глупости и нерви ,но няма как.А в КАТ трябва ли да ходя с колата или мога и без нея да мина .
fuck them some more.

Неактивен Alito

« Отговор #6 -: Март 01, 2013, 03:30:32 pm »
Няма да загубиш 2-3 дни, ти чети последователно какво се прави, аз не разбрах дали ще я купуваш или си я купил вече.

"Уважавайте себе си и другите - да бъдеш онлайн е нещо съвсем реално и много публично, въпреки че не винаги ви се струва така."
SAFER INTERNET

Неактивен borkos

« Отговор #7 -: Март 01, 2013, 03:57:12 pm »
Ами дал съм кинтите вече ,вече е въпрос на време да се разберем с предишния собственик ,кога и двамата ще сме свободни да отидем при нотариус .
fuck them some more.

Неактивен Alito

« Отговор #8 -: Март 01, 2013, 04:31:33 pm »
Е, то като се сключи договора при нотариуса се дават парите, дано ти е приятел, да не те завлече. Боре, Боре...: ))))

За тебе е важно да имаш в ръце договора, ключовете, двата талона и платеният данък, технически преглед. Гражданската - може и ти да си я платиш, а разходите за всички документите по прехвърлянето си ги делите по равно.
« Последна редакция: Март 01, 2013, 04:35:14 pm от Alito »
SAFER INTERNET

Неактивен Lady Lara

« Отговор #9 -: Март 01, 2013, 06:41:40 pm »
Вorkos, в КАТ можеш да минеш и без колата. Само с документите. В КАТ Бургас, изгубих около 2 часа,( просто уцелих почивката ) имаше опашки по гишетата, но вървяха сравнително бързо. Направи ми впечатление, че системата вече не е толкова тромава. Хайде, успех.  :)