Автор Тема: Трябва ли да има референдум за АЕЦ "Белене"?  (Прочетена 5437 пъти)

Неактивен tuby

• Майстор на вербалната шпага
  • Публикации: 4956
  • Рейтинг: +124/-318
Re: Трябва ли да има референдум за АЕЦ "Белене"?
« Отговор #20 -: Октомври 18, 2012, 03:02:25 pm »
Атомните централи са много повече от източник на електроенергия. Те осигуряват енергийна независимост - най-важното от всичко. Вие искате ли да живеете в държава, в която това дали ще имате ток зависи от това дали навън духа вятър или не. Ами ако настане дълготрайно засушаване? Вецовете как ще работят? На кои реки ще се построят големите язовири необходими за смислени ВЕЦове? Знаете ли колко е КПД-то на фотоволтаичните клетки? Та ние трябва да покрием цяла България с панели, за да си осигурим нужното количество енергия.

Атомната централа ще осигури многократно повишаване на жизненият стандрат в района на Белене - един от най-бедните в България.

Ами всичките електроинжинери, физици, учени и изобщо високообразовани хора, които ще работят в централата? Защо никой не мисли за това?

Има много положителнио неща в АЕЦите, които биват пропуснати.

Неактивен G.Zlatev

• Готин
  • Публикации: 301
  • Рейтинг: +16/-0
« Отговор #21 -: Октомври 18, 2012, 03:25:27 pm »
Те осигуряват енергийна независимост - най-важното от всичко.
Е с това ме разсмя направо. При положение, че купуваме обогатен уран от Русия за гориво за Козлодуй и че Белене е проектирана да работи пак с руско гориво, според теб значи сме независими така ли? Да не казваме, че и отработеното гориво го пращаме на съхранение пак там за определен период - 30 години, ако не се лъжа, понеже нямаме инсталация за извличане на полезните вещества от него. След това ни го връщат обратно и си го врем не знам къде. И това е много екологична енергия а? Видяхме го в Япония и Фукушима колко е еко тая енергия! В момента 1-4 Блок на Козлодуй се ползват за хранилища на отработено гориво, но капацитетът им е малък.
Доводите ти са несъстоятелни. Казвам го като Магистър по енергетика. Изходът е построяване на вятърни централи и газови такива, които да компенсират липсите. Трябва да си разработим нашите находища - конвенционални и шистови, и да изградим връзки с други страни освен с Русия за газ, а и за втечнен газ.
В момента САЩ продава втечнен шистов газ на 110$, вместо 600$, на които ние купуваме руския. Кое е по-добре?
За съжаление с Белене работата пак се свежда до прибиране на комисионни от някои партийни плъхове, това е!
умният не казва и половината от това, което знае, а простият не разбира и половината от това, за което говори

Неактивен tuby

« Отговор #22 -: Октомври 18, 2012, 03:31:12 pm »
Да, независи сме. Особено по време на криза или ситуация, която налага повишено електропотребление. Това е така, тъй като една горивна клетка осигурява много продължително ползване и няма как тока да ни спре от днес за утре, както например би се случило ако една седмица не духа вятър или има облаци на небето.

Предлагаш да купуваме газ от щатите? E, не искам да си помислям кви неща си учил в часовете по енергетика. Или пък да купуваме газ от Русия? Значи ядрено гориво не може, ама газ може. Само че пак ще кажа, че кранчето на газта те могат да ни го спрат по всяко време, ама ядреното делене в централата няма как да ни го спрат. Кви са тия двойни критерии, не знам що те взимам на сериозно.

Неактивен G.Zlatev

• Готин
« Отговор #23 -: Октомври 18, 2012, 03:53:39 pm »
Критерия е един - цената! Цифрите говорят сами! След като се предвижда цената от Белене да е 165 лв. на МВч в сравнение с 47 лв. от Козлодуй няма какво да говорим, а от вятърните между 104 лв. и 142 лв. Единственото предимство на АЕЦ е високото КПД, но рискът е твърде голям. Просто според мен в момента минусите са повече от плюсовете за АЕЦ Белене. Въпреки това ще го построят и ние ще платим за това. След 1-2 години като вдигнат пак тока с 15-20% изведнъж ще ревнете. Не че на мен ми харесва, но не ми се отразява на бюджета особено много колко ми е сметката за ток. А за другите горива - трябва да купуваме колкото се може по-малко от Русия и да има поне още няколко източника. Не е логично да сме по-близо до Русия отколкото Италия или Австрия, а да плащаме много повече за газ от тях.
умният не казва и половината от това, което знае, а простият не разбира и половината от това, за което говори

Неактивен tuby

« Отговор #24 -: Октомври 18, 2012, 03:55:35 pm »
Значи, моля те, тия цифрички които цитираш са само в твоята глава и недей да се държиш сякаш това е неизбежната истина. Никой не знае в момента колко ще струва тока от Белене, най малко пък ти.

За какъв риск говориш човече?  Прекалено голям риск? Какво да се случи?

Неактивен G.Zlatev

• Готин
« Отговор #25 -: Октомври 18, 2012, 04:18:10 pm »
Прочети няколко доклада и ще разбереш. Тия цифри ги има в интернет в сайтовете на МИЕТ и ДКЕВР.

Неактивен tuby

« Отговор #26 -: Октомври 18, 2012, 04:43:13 pm »
от сайта на ДКЕВР

Неактивен tuby

« Отговор #27 -: Октомври 18, 2012, 04:43:33 pm »

Неактивен Alito

• Публикации: 3063
  • Рейтинг: +173/-217
  • Макар и просяк, България е в ЕС, велико! :)))
« Отговор #28 -: Октомври 18, 2012, 05:14:41 pm »
 :^) :^) :^) Прекалено голям риск да се хвърлят пари в такъв дългосрочен и неясен като възвращаемост проект, предвид постоянно променящата се икономическа среда и голите ни дупета. Защото този път Европа няма да ни даде даром пари, а ще ни ги вземат от заплатките и пенсийките.
Най-много ще се облагодетелстват кредитори и изпълнители.
И при положение, че сме постоянно на ръба и има много други сектори, които плачат за инвестиции. И още много, много други НО-та.

п.п. И аз искам евтин ток, и независимост, но няма как да се случи това на практика. Да го бяха построили за 20 години, имаха достатъчно време.
"Уважавайте себе си и другите - да бъдеш онлайн е нещо съвсем реално и много публично, въпреки че не винаги ви се струва така."
SAFER INTERNET

Неактивен wizard

• Публикации: 1175
  • Рейтинг: +93/-39
« Отговор #29 -: Октомври 18, 2012, 05:34:31 pm »
 Според мен е по-добре да се вложи в модернизация на блоковете на АЕЦ "Козлодуй".
Времето е в нас и ние сме във времето, то нас обръща и ние него обръщаме