Автор Тема: Трябва ли да има референдум за АЕЦ "Белене"?  (Прочетена 5368 пъти)

Неактивен Ред

• Администратор
  • Опитен играч
  • Публикации: 939
  • Рейтинг: +12/-51
Аз лично съм с много резерви към идеята за референдуми. На пръв поглед може да звучи добре да попиташ целокупния народ за нещо, което засяга всички, но това според мен е само привидно.

Причината за това мое мнение е, че има въпроси - като този за ядрената енергетика, - които изискват определена степен на запознатост, която повечето хора я нямат. Вярно, всеки има мнение за ядрените технологии, но колко от нас са специалисти по въпроса? Не знам, за мен лично не е добра идея да се прави референдум по този въпрос.

Вие какво мислите? Как бихте гласували, ако наистина се проведе референдумът? Аз лично най-вероятно не бих гласувала.

Неактивен al_kapone

• Закоравял
  • Публикации: 72
  • Рейтинг: +17/-0
Re: Трябва ли да има референдум за АЕЦ "Белене"?
« Отговор #1 -: Октомври 11, 2012, 07:50:30 am »
Категорично НЕ за референдум за АЕЦ Белене!
Дали да има или няма централа трябва да се реши от специалисти в различни области.
Аз или кака Пенка от горния етаж въз основа на какво ще решим дали е добре да има централа??? ... може да хвърлим боб евентуално...  8-)

Неактивен G.Zlatev

• Готин
  • Публикации: 301
  • Рейтинг: +16/-0
« Отговор #2 -: Октомври 11, 2012, 08:38:58 am »
Не за референдум, не на централата и на ядрената енергетика в България. Тези решения се вземат от експерти и политици заедно, не от дядо и баба или кварталния пияница, на когото са бутнали 20 лв да отиде да гласува. Само за сведение да ви кажа, че с тия 11 млрд евро за 1000 МВ в Белене могат да се построят около 11 000 МВ вятърни централи, от които токът ще е по-евтин отколкото от Белене!
умният не казва и половината от това, което знае, а простият не разбира и половината от това, за което говори

Неактивен wizard

• Майстор на вербалната шпага
  • Публикации: 1175
  • Рейтинг: +93/-39
« Отговор #3 -: Октомври 11, 2012, 09:36:30 am »
Аз съм против втора АЕЦ от екологична гледна точка.
   Ще замърси почвите, подземните води и самата река Дунав, ще се подложат на ликвидация цели отрасли в региона: земеделието, винарството, риболова и няма  да осигури работа на хората от региона.  В АЕЦ работят предимно високо квалифицирани специалисти. Местното население няма да снабдява АЕЦ с храна и оборудване. Ще повиши цената на живота. Козлодуй е най-скъпия град в България. Нови хиляди тонове високорадиоактивни отпадъци ще бъдат "погребани" за стотици хиляди години напред някъде из България.

Времето е в нас и ние сме във времето, то нас обръща и ние него обръщаме

Неактивен borkos

• Публикации: 2413
  • Рейтинг: +95/-50
« Отговор #4 -: Октомври 11, 2012, 10:26:05 am »
Така или иначе самата площадката е факт .Ще бъде малоумно да не се реализира и самата АЕЦ.А и уиз не е въпроса колко хора ще работят във вече реализираната централа,а колко ще работят по самото и построяване.Това не е като да се направи бакалия.Колкото до природата,голямо вайкане и уфкане.Щом страна като Франция може да си запази природата с толкова централи не виждам защо ние да не можем.
When you're done fucking your enemies,
fuck them some more.

Само курви на тоя свят братко!!!

Неактивен G.Zlatev

• Готин
  • Публикации: 301
  • Рейтинг: +16/-0
« Отговор #5 -: Октомври 11, 2012, 07:26:36 pm »
Много умно бе, пропиляли сме 1-2 млрд. лв там, да пропилеем още 20 млрд щото сме много богати а? А някой чете ли доклада от HSBC преди да изкаже мнение, защото аз го четох и там пише, че цената на токът от Белене ще е 17 ст. на кВтч преди таксите за пренос или 20-22 ст. крайна цена. После ревете защо токът бил скъп.
умният не казва и половината от това, което знае, а простият не разбира и половината от това, за което говори

Неактивен wizard

« Отговор #6 -: Октомври 11, 2012, 07:50:04 pm »
Така или иначе самата площадката е факт .Ще бъде малоумно да не се реализира и самата АЕЦ.А и уиз не е въпроса колко хора ще работят във вече реализираната централа,а колко ще работят по самото и построяване.Това не е като да се направи бакалия.Колкото до природата,голямо вайкане и уфкане.Щом страна като Франция може да си запази природата с толкова централи не виждам защо ние да не можем.
Франция разглежда сценарии за пълно или частично дефазиране на ядрената си енергетика и забрани със закон хидравличното разбиване при търсене и добив на газ и петрол. Германия също обяви намерението си да затвори поетапно всичките си реактори до 2022 г. Рискът при ядрената енергия е прекалено голям. Той включва технология, която не може да бъде контролирана съобразно съвременните схващания за безопасност.

Неактивен Ред

• Администратор
  • Опитен играч
  • Публикации: 939
  • Рейтинг: +12/-51
« Отговор #7 -: Октомври 12, 2012, 07:41:35 am »
Последните няколко мнения са по-скоро "за и против АЕЦ". Какво ще кажете за референдума? След като имате мнение, бихте ли искали да си го кажете в евентуален референдум?

На мен ми се струва, че за правителството този референдум ще изглежда доста добре в следващата им предизборна кампания - "Ние направихме първия референдум в българската история" и т.н. И това е основното, което търсят от него.

Още нещо интересно от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление:

Чл. 23. (1) Предложението, предмет на рефендума, е прието, ако в гласуването са участвали не по-малко от участвалите в последните избори за Народно събрание и ако с "да" са гласували повече от половината от участвалите в референдума избиратели.
(2) Ако предложението, предмет на референдума, не е прието, национален референдум по същия въпрос може да бъде иницииран не по-рано от две години от датата на произвеждането на референдума.
(3) Когато в гласуването са участвали по-малко от участвалите в последните избори за Народно събрание, но повече от 20 на сто от гражданите с избирателни права, и ако с "да" са гласували повече от половината от участвалите в референдума, предложението, предмет на референдума, се внася в Народното събрание и се разглежда по реда на чл. 52.

Според мен, ако наистина организират референдум, той може би ще е невалиден поради ниска активност...

Неактивен wizard

« Отговор #8 -: Октомври 12, 2012, 09:27:20 am »
Отново ще има купуване на гласове, манипулации и като пpибавим това, че много от хоpата не са особено запознати с вpедите и ползите ще се получи познатата гpотеска от избоpите. По-добре е да направят едно социологическо проучване, което ще е и доста по-евтино. За съжалени българският народ не заслужава все още пряко допитване до него, защото е твърде лесно манипулируем, като това важи и за средите с по-високо образование. Може би това е манталитет и затова в страни като България, за да вървят нещата е необходим сърп и чук по главите на някои хора.
« Последна редакция: Октомври 12, 2012, 09:30:44 am от wizard »

Неактивен tristram

• Публикации: 1483
  • Рейтинг: +40/-29
  • I am what I am
    • chapter 00
« Отговор #9 -: Октомври 13, 2012, 07:05:07 am »
ооо неее! стигне ли се до референдум, така наречените ни медии, ще почнат да ни заливат с противоречиви и в повечето случаи неточни сведения за плюсовете и минусите на АЕЦ-а! накрая по един или друг начин мнозинството българи най-вероятно ще повярват на страната, която е инвестирала повече пари в информационната война, а не на страната с по-обективни доводи! да не говорим за купуването на гласове, професори, ядрени специалисти и т.н.

лично аз съм против АЕЦ белене, не го намирам за необходим! той би бил част от една морално и технически остаряла централизирана система за електропроизводство и разпределение. В момента в Швеция и Англия от години вече има успешни опити за изграждане на децентрализирани системи за електропроизводство, има много интересен филм по темата, създаден от ГрийнПийс, ако някой проявява интерес, мога да му го пратя.

а за алтернативните източници пък да не говорим...