Автор Тема: КЪДЕТО БЯХ, КАКВО ВИДЯХ-впечатления от пътуване в бг и оттатък  (Прочетена 10239 пъти)

Неактивен Vegal

• Майстор на вербалната шпага
  • Публикации: 1974
  • Рейтинг: +259/-230
  Канада, Онтарио, Торонто....
В Торонто има какво да се види-някои неща са уникални.
Но ми се иска да разкажа за музеите на Торонто и един от тях-музея на ОБУВКАТА-единствен в света.

Музея е в центъра с необичайна форма-на кутия за обувки.
Основан е и е притежание на сем БАТА.
Госпожа Соня Бата имала страст към обувки и си купувала стотици от където можела.Когато къщата им се напълнила с обувки, тя дошла до идеята да направи музей.

Когато това начинание станало реалност, започнали да събират обувки от цял свят и  най старите са от преди  4, 500 години  .
Експозицията е динамична в 2 от отделите се демонстрира производството на обувки през вековете, има беседи, филми и демонстрации, скулптори, шаржове , карикатури,и всичко което може и има отношение към обувките.

В призема има ..нещо много занимателно-обувки на известни хора- ботуши , сандали... сценични и естравагантни обувки/копия, разбира се/ с които можеш да се снимаш...Има и международна мярка за да си знаеш номера на обувките точно.
Ето и някои от по-интересните експонати-
-това са налъми, които носели ханъмите когато са баня-за да не газят из мръсната вода и да не се подхлъзват на мокрия под

Тези са от 18 век, адски скъпи заради бродериите от скъпи златни нишки-носели ги богатите дами от хай лайфа

Индииски островърхи чепици и сребърни нещо като джапанки.
Мен най ме впечатлиха едни египетски обувки много стари от папирус, имаше и плетени , от кожа от слонова кост от злато,плат велур, коприна, слама......
тази чехла е емблематична като началото на по изчистени обувки, които обаче започват да трасират пътя за търсене на иновации-тук подметката завива и образува тока.

От тука започват моите снимки.
В музея е доста тъмно, обувките са в сепец. стъклени клетки и се получават бликове, но....все пак...

тези малко обувчици са китайски.Те са на около 33,4 см като за да се обуе тази обувка е трябвало да бъдат осакатявани/буквално/ краката на малките момиченца, , като чрез бинтове стягащи краката пръстите се повиват под стъпалото и върха на обувката в палеца....за да отговарят на тогавашните критерии за красота.
Мисля че скоро почна последната китайска жена с такива осакатени крака...
 тук има много за този обичай   http://mysticolors.com/2011/04/16/shocking-tradition-in-china/

« Последна редакция: Март 16, 2012, 01:12:55 pm от Vegal »

*Живота е като кучешки впряг, ако не си водач - виждаш само ....задници!*

Неактивен tuby

• Публикации: 4956
  • Рейтинг: +124/-318
 :D снимките ти са уникални

Неактивен Scarface

• Публикации: 1945
  • Рейтинг: +110/-17
  • Fcuk what people think
Аладинските ме кефят най-много 8-)
You miss 100% of the shots you don't take

Неактивен Mishunka

• Публикации: 2187
  • Рейтинг: +114/-432
  • Дреме ми на патето!!!
Аладинските ме кефят най-много 8-)

И Малкия Мук е носил същите ;)
"Don't wake me for the end of the world unless it has very good special effects."
"When your bow is broken and your last arrow spent, then shoot, shoot with your whole heart." Roger Zelazny

Понякога седя и си мисля, а понякога... просто си седя...

Неактивен borkos

• Публикации: 2413
  • Рейтинг: +95/-50
Епидемичната употреба на херца и кетамин явно си взимат своето,музей на обувката.  :D
п.п В поста ми няма никаква злоба против Вега ,да отбележа да няма после сълзи .
When you're done fucking your enemies,
fuck them some more.

Само курви на тоя свят братко!!!

Неактивен Vegal

• Публикации: 1974
  • Рейтинг: +259/-230
Епидемичната употреба на херца и кетамин явно си взимат своето,музей на обувката.  :D
п.п В поста ми няма никаква злоба против Вега ,да отбележа да няма после сълзи .
Разбира се!
Ако трябва да съм точна в поста ти нямаше нищо.... (wave)

*Живота е като кучешки впряг, ако не си водач - виждаш само ....задници!*

Неактивен tuby

• Публикации: 4956
  • Рейтинг: +124/-318
Ходих тия дни малко в Пловдив. Ето моите фотовпечатления :

готин град
« Последна редакция: Април 06, 2012, 03:36:02 pm от tuby »

Неактивен Alito

• Публикации: 3063
  • Рейтинг: +173/-217
  • Макар и просяк, България е в ЕС, велико! :)))
Това го виждаме всеки ден в кварталите, за какво го изтипоса тука. (shake)
"Уважавайте себе си и другите - да бъдеш онлайн е нещо съвсем реално и много публично, въпреки че не винаги ви се струва така."
SAFER INTERNET

Неактивен Scarface

• Публикации: 1945
  • Рейтинг: +110/-17
  • Fcuk what people think
На мен ми е същото като Овча Купел, примерно ;)
You miss 100% of the shots you don't take

Неактивен Alito

• Публикации: 3063
  • Рейтинг: +173/-217
  • Макар и просяк, България е в ЕС, велико! :)))
Ами, той нали веднъж туби беше ходил до Алпите, а беше качил снимки от Боровец.  :D
Обича човека явно да пътува мислено и виртуално предимно.
Нищо чудно това да е в Дружба, съседният блок до неговия. :D
"Уважавайте себе си и другите - да бъдеш онлайн е нещо съвсем реално и много публично, въпреки че не винаги ви се струва така."
SAFER INTERNET