Автор Тема: компаси, навигация, ориентиране, джаджи...  (Прочетена 3526 пъти)

Неактивен tristram

• Майстор на вербалната шпага
  • Публикации: 1483
  • Рейтинг: +40/-29
  • I am what I am
    • chapter 00
       здравейте съфорумци, споделям тук няколко любопитни за мен неща. ще се радвам кой каквото знае и го вълнува да допълва! знам, че вече има тема за джпси, но е старичка, а и тук говорим за всякакво ориентиране, морско например? или ако можете да се ориентирате по звездите, моля споделете каква е цаката!? :)

- ориентиране с компас. лично аз имам отдавна, но съм го ползвал изключително рядко, защото - да, показва къде е север, но ако нямаш карта и не знаеш поне горе долу къде се намираш, каква файда от това, че знаеш къде е север?! замислех се, разрових се, и останах доста доволен от тези обяснения:
това е професионален военен компас, аз лично притежавам китайска имитация на такъв, и като се изключат 2 малки разлики с оригинала, пак си върши съвсем добра работа, уверявам ви!

- часовник с екстри. говоря за часовниците Suunto /www.suunto.bg/ някои от техните модели мерят надморска височина, атмосферно налягане и дори алармират, ако според тях наближава буря. та въпроса ми е - бихте ли дали повичко пари за такава джаджа и защо? лично аз намирам само надморската височина за любопитна екстра, но не и за крайно необходима. бурята май не е проблем да се види, че приближава така или иначе, а атмосферното налягане откровенно си празинавам, че винаги е било неясно за мен, какво то изобразява :(

- за мъха по дърветата, сигурно всички знаете, че расте от северната страна на дърветата, и така дори без компас можеш да се ориентираш. хубаво де, ама аз колкото пъти съм се загледал почти вингаи целия ствол на дървото отвсякъде е обрасъл с мъх, а не само от едната страна. подозирам, че там където е най-много е север, но може би зависи от вида дърво или вида мъх, знам ли :) ако някой знае нека да сподели моля! :)

- навигации - аз използвам тази на телефона си - Гармин, и само за кола. един приятел си има инсталирана на компа супер подробна карта на европа + си купи малък предавател за 20 евро, и през лаптопа в колата май се ориентира по-добре от мен. доста приятели имат купени специално за коли. чувам, че вече слагат и в часовници. вие на кой вариант сте се спряли и защо? марка, подробност на картите, имате ли наблюдения? лично според мен БГ картата е доста непълна :(

Неактивен Scarface

• Публикации: 1945
  • Рейтинг: +110/-17
  • Fcuk what people think
Re: компаси, навигация, ориентиране, джаджи...
« Отговор #1 -: Март 01, 2012, 03:50:14 pm »
Може да се ориентираш и с пръчка или някъв друг прав и тънък предмет. Всеки час сянката се премества с 15 градуса на запад . На обяд сянката е най-къса и сочи север. Забиваш вертикално една пръчка в земята и през 5–10 минути отбелязваш върха на сянката. Като следваш скъсяването, а следобяд - нарастването, отчиташ север в най-ниската точка ;)
Иначе съм зарибен по разни такива сървайвалистични работи.
You miss 100% of the shots you don't take

Неактивен Mishunka

• Публикации: 2187
  • Рейтинг: +114/-432
  • Дреме ми на патето!!!
« Отговор #2 -: Март 01, 2012, 04:51:08 pm »
Мдам... аз това го ползвам на морето на плажа, защото никога не си нося часовник или нещо, което да ми показва времето. Обикновено ползвам наготово забити метални пръчки в пясъка - чадъри...  :D
Мн е полезно.
"Don't wake me for the end of the world unless it has very good special effects."
"When your bow is broken and your last arrow spent, then shoot, shoot with your whole heart." Roger Zelazny

Понякога седя и си мисля, а понякога... просто си седя...

Неактивен borkos

• Публикации: 2413
  • Рейтинг: +95/-50
« Отговор #3 -: Март 01, 2012, 04:57:54 pm »
 :D Реално на плажа не ти трябват абсолютни никакви екстри за ориентир.Точен съм с разлика +/- 20 минути.А пък и най-малкото когато видиш ,че капанчетата почват да се пълнят,значе е около 16:00 16:30  :D .
When you're done fucking your enemies,
fuck them some more.

Само курви на тоя свят братко!!!