Автор Тема: Съвети за здрасловно хранене  (Прочетена 30665 пъти)

Неактивен tuby

• Майстор на вербалната шпага
  • Публикации: 4956
  • Рейтинг: +124/-318
Re: Съвети за здрасловно хранене
« Отговор #10 -: Март 15, 2010, 10:25:31 am »
Веднага ще обясня. Да вземем за пример бялата захар или фруктозата. За разлика от полезната глюкоза, бялата захар (фруктозата) :

- много малка част от нея се преработва от клетките (органите), следователно по-голята част от нея отива директно в черния дроб, от където там се преработва в лош холестерол/ мазнина;

- не стимулира производството на инсулин и от там не се произвежда един определен хормон, който "казва" на мозъка, че вече сме се наяли и нямаме нужда от повече храна. С други думи, не ни засища и ние ядем повече, отколкото ни е нужно.

Пример :

Какво се случва ако приемем 100 калории от двата вида захар.

Ако изяден 2 филии черен хялб с фибри, това са долу горе 100тина калории от добрата захар. От тези 100 калории не повече от полвин калория ще се превърне в лош холестерол/мазнина.

Ако изпием 1 чаша кока кола - 100 калории фруктоза. Около 30 ще се превърнат в лошотиики.
« Последна редакция: Март 15, 2010, 10:29:55 am от evilteletuby »

Неактивен Малкия

• Публикации: 1662
  • Рейтинг: +14/-1
« Отговор #11 -: Март 15, 2010, 10:27:48 am »
да  :). и все пак, съответното количество трябва да има добро качество.

качеството мжоеш да си го гарантираш само ако си имаш собствено животински и разтително стопанство , да можеш да си доказваш от къде идват хранителните вещества
идеята ми е че здравословното хранене не винаги е здравословно  (chuckle) (гледам доктор хаус на 3ти сезон съм та да фнимавате  :D )

дори и да си имаш градинка не знаеш какви неща бълва съседа ти в земята и я заразява  ;)

евиле , ами да си биеме централно инсулинчето м ? така ще я направиме здравословна, ще спреме да се тъпчеме , прекрасно
Matador

Неактивен tuby

« Отговор #12 -: Март 15, 2010, 10:31:54 am »
да  :). и все пак, съответното количество трябва да има добро качество.

качеството мжоеш да си го гарантираш само ако си имаш собствено животински и разтително стопанство , да можеш да си доказваш от къде идват хранителните вещества
идеята ми е че здравословното хранене не винаги е здравословно  (chuckle) (гледам доктор хаус на 3ти сезон съм та да фнимавате  :D )

дори и да си имаш градинка не знаеш какви неща бълва съседа ти в земята и я заразява  ;)

евиле , ами да си биеме централно инсулинчето м ? така ще я направиме здравословна, ще спреме да се тъпчеме , прекрасно

Ами ти ако искаш си го бии и анално, ако повече ще ти харесва.

Но очевидно бъркаш проблемите с инсулина при диабетитиците и нормалното производство на инсулин от един здрав организъм.

Неактивен barbarella

• Публикации: 1676
  • Рейтинг: +0/-0
  • Carpe diem, baby!
« Отговор #13 -: Март 15, 2010, 10:41:56 am »

слава богу, още не съм изперкала чак толкова на тази тема, макар че със сигурност вече имам някакви отклонения.
но, когато имам време, много внимателно чета и сравнявам етикетите и ако някъде попадна на яйца от щастливи
кокошки, обезателно ще си купя.
life is a struggle between good, evil and chocolate  (headbanbg)

Неактивен Малкия

• Публикации: 1662
  • Рейтинг: +14/-1
« Отговор #14 -: Март 15, 2010, 11:24:47 am »
не знам дали се оточни в темата какво е здравословно ханене
здравословното хранене за мен е това, да се приемат нужното количество и качество хранителни вещества, които провокират правилното функциониране на организма

барби, а така , докато можеш определяй какво да ядат дечицата  :) много правилно и важно е и ти си го знаеш , а за затлъстяването при децата ....
определено е факт който се забелязва с просто око, аз когато учех в основно училище , еми те пълничките се броеха на пръстите на една ръка , а сега .... май не е точно така , трябва и ръце и крака да се включват и серозна работа
а всъщност имам едно съседче , което е 3ти клас ако не се лъжа , тежи толкова колкото аз в 8ми , яде от всичко и по много , и поне мойте наблюдения са такива че за сега родителите не се справят с него и това какво приема през устата (но кой съм аз че да казвам, те си знаят)

а пък за градинката , аз съм фен  (chuckle) копая , ора , засаждам  (chuckle) при баба ми какво може , слагаме си буркани , и така  (clapping)
Matador

Неактивен Lun

• Публикации: 1988
  • Рейтинг: +8/-30
  • Вещичката!
« Отговор #15 -: Март 15, 2010, 12:02:06 pm »
м... пак не прочетох до края. sorry (ooops)

Ето виждаш ли и после от нищото изникват 4-ри различни панировки... на пода  :D (hug).

Иначе:
- бяла захар консумират само гостите ми, когато пият чай или кафе. Един пакет за година ми е много  :D.
- бял хляб по принцип не ям, ръжен, пълнозърнест, оризово-царевични сухари
- тефлонови тенджеро-тигани ОК (заради миенето най-вече  (chuckle) ), само зехтин, друго не купувам, масло по рецепти
- пържено не ям - практически
- фибри - мдам
- плодове и зеленчуци - прекалено много даже ги консумирам
- алкохол - еееееееееее хайде стига де - червено винце  (happy) и не само
- черен шоколад - обожавам т.е. тук някъде приключвам с диетата

Мисля, че по принцип се храня здравословно, НО има разни изкушаващи нещица, заради който винаги предпочитам да съм щастлива вместо здравословна  (ooops).

Неактивен Vegal

• Публикации: 1974
  • Рейтинг: +259/-230
« Отговор #16 -: Март 15, 2010, 01:50:26 pm »
Здравейте, здравейте,

много хора в този форум се оплакват от надномерно тегло (hi vega),...........................................................................
Здравей, здравей ,
Ми да, ама не!Не съм се оплаквала...шегувахме се с НабУра веднъж за моите семсей кила...ама какво пък толкова...с моя ръст...кво са семсей кила..

....... Та не смогнах да изчета всичко, но много интересни неща сте писали и своите предпочитания сте споменали.

Аз после ще напиша някои неща сега само да кажа за  захарта.
По данни на СЗО годишна максимална доза захар за човек е 40 кг или около 100 грама на ден/ако набързо ги сметнах правилно/
това са има- няма по 5 равни супени лъжици захар на ден!!!
Звучи ужасно ,  но като се има в предвид , че захар има  и в хляба ,млякото , киселите краставички...и в почти всичко ,явно ...е тази цифрата.

Кафява или бяла захар?
Кафявата съдържа и от соковете на растенията и е по-полезна и заради  присъствието на микроелементи, малко витамини , минерали.../ако не е боядисана с разтворимо кафе , например/
по-скъпичка е, но е за предпочитане.
 Извода е-кафява и в редуцирано количество ,защото ние можем да си контролираме колко или хич захар да ползваме..

Заместителите-изкуствени ,химичаски продукти-канцерогенни ,увреждат очния нерв...айде без тях/аспартам особено-мани, мани..../

На последната Агра/м февр/видях едно растение-СТЕВИЯ , което беше хита..на изложението. На Бойко подариха... от него.

200 пъти по сладко от захарта в чист вид

Taка изглежа.
Продаваха го в изсушен вид 5лв за ..май половин кг.
Но в този вид ,като билка се слагат по 2 ,3 листенца в чая и го подслажда добре.
Ново растение е , аклиматизират го, след като е крадено от Японците, които до не знам коя си година не са давали никави корени от него... на никой.../хитреците муй/

В япония вече Колата, Нестле , Пепси и още 200 фирми използват стевията вместо захар....

*Живота е като кучешки впряг, ако не си водач - виждаш само ....задници!*

Неактивен Backo

• Публикации: 1213
  • Рейтинг: +0/-1
  • Само ако искам !

Неактивен chocolate_girl

• Готин
  • Публикации: 230
  • Рейтинг: +2/-0
« Отговор #18 -: Март 15, 2010, 02:32:25 pm »
Здравейте, здравейте,

много хора в този форум се оплакват от надномерно тегло (hi vega), затова отварям тази тема, всеки да сподели опита си в здраволсвоното хранене и изобщо режим. Аз ще започна с няколко основни неща, които се опитвам да спазвам :

- възможно най-малко бяла захар и фруктоза. Както знаем, бялата захар е по-опасна и от мазнините. Съдържа се във всички подсладени напитки (кола, пепси и тем-подобни), във всички "натурални сокове", във всеки продукт на веригите за бързо хранене, всички храни внесени от щатите. За шоколади, торти, вафли е излишно да споменавам.  Определено няма да отказвам колата, действа ми добре тъй като страдам от ниско кръвно и последиците не са много яки ако спра колата
- Никакви солети, крекери, бял хляб, бейкролс, чипс и подобни продукти. Освен че са наблъскани със захари изобилстват и от купища отровни консерванти, мазнини и други гадости. Тези определено не ги ям

- купил съм си тефлонови тигани, тенджери и не използвам слънчогледово олио изобщо. ако се наложи ползвам само зехтих или масло (малко). Е ся специално заради яденето да си подменя кухненските прибори няма да стане! Но вкъщи готвим само с масло, рядки изключения с олио.

- ограничил съм пържените храни до абсолютния минимум (пържени картофи), гледам да ям повече печени или варени храни. Обожавам пържените картофки...не се отказват лесно.

- Фибри! Фибрите са безценни по много причини. Гледам да ям колкото е възможно повече храни с повече фибри.
Кво е тва по-дяволите?
- Плодове и зеленчуци. Няма смисъл да обяснявам за тях. Захарта в тях е от добрата (глюкоза). Тва присъства в менюто

- Никакъв алкохол. Пия вода, мляко и айрян. Какво? Да не пия бира...изключено!

Това се сещам за момента. Очаквам вашите допълнения.

То ако говорим за здравословно хранене като се замисля излиза, че не тряя да ям нищо, защото почти всичко е прецакано казвам почти..защото все още имам баба дето си сади по градинките домати и чушки  :) И въз основа на първия пост излиза, че все още не съм станала пълна вегатарианка и да карам само на плодове и зеленчуци. Някой тука спомена, че не трябва да ядем и шоколад, та да откажа и това...няма да стане ... Остава само да се каже, че и секса е вреден ...и мъжете са вредни...и всичко общо взето. То има ли нещо полезно изобщо?
Не стига, че гърми да ме трепе, а и святка....да види къде съм.

Неактивен tuby

« Отговор #19 -: Март 15, 2010, 02:35:20 pm »
Така е, кока-колата е единственото противодействие срещу ниското кръвно. Умениеето на chocolate_girl да не може да чете е невероятно.

Между другото интересен факт за кока-колата - освен "тайните" съставки, в нея се съдържа супер много сол. Вкуса на тази сол е прикрит от слагането на още повече захар. Включете в кюпа и известно количество кофеин (силен диуретик) и какво се получава : кофеина ни кара да пишкаме, а от солта ожадняваме и истината е, че вместо да утолява жаждата, колата ни прави много по-жадно.
« Последна редакция: Март 15, 2010, 02:40:54 pm от evilteletuby »