Автор Тема: Съвети за здрасловно хранене  (Прочетена 30662 пъти)

Неактивен tuby

• Майстор на вербалната шпага
  • Публикации: 4956
  • Рейтинг: +124/-318
Съвети за здрасловно хранене
« -: Март 15, 2010, 10:02:30 am »
Здравейте, здравейте,

много хора в този форум се оплакват от надномерно тегло (hi vega), затова отварям тази тема, всеки да сподели опита си в здраволсвоното хранене и изобщо режим. Аз ще започна с няколко основни неща, които се опитвам да спазвам :

- възможно най-малко бяла захар и фруктоза. Както знаем, бялата захар е по-опасна и от мазнините. Съдържа се във всички подсладени напитки (кола, пепси и тем-подобни), във всички "натурални сокове", във всеки продукт на веригите за бързо хранене, всички храни внесени от щатите. За шоколади, торти, вафли е излишно да споменавам.

- Никакви солети, крекери, бял хляб, бейкролс, чипс и подобни продукти. Освен че са наблъскани със захари изобилстват и от купища отровни консерванти, мазнини и други гадости.

- купил съм си тефлонови тигани, тенджери и не използвам слънчогледово олио изобщо. ако се наложи ползвам само зехтих или масло (малко).

- ограничил съм пържените храни до абсолютния минимум (пържени картофи), гледам да ям повече печени или варени храни.

- Фибри! Фибрите са безценни по много причини. Гледам да ям колкото е възможно повече храни с повече фибри.

- Плодове и зеленчуци. Няма смисъл да обяснявам за тях. Захарта в тях е от добрата (глюкоза).

- Никакъв алкохол. Пия вода, мляко и айрян.

Това се сещам за момента. Очаквам вашите допълнения.

Неактивен Mishunka

• Публикации: 2187
  • Рейтинг: +114/-432
  • Дреме ми на патето!!!
Re: Съвети за здрасловно хранене
« Отговор #1 -: Март 15, 2010, 10:36:59 am »
Като полезни за консумация храни и напитки:

1. Лененото семе:

Ленът съпътства човешкия род от незапомнени времена. Древните не само са се обличали в дрехи, изработени от влакната на лена, но са се възползвали и от изключителните хранителни и лечебни свойства на неговите семена. С ленено масло пък са горели лампите им.

Египтяните увивали мумиите в ленти от ленено платно, напоени с балсамиращи вещества. Смятали, че този плат съхранява младостта на тялото и е единственият, достоен да го съпроводи във вечността. Римските лекари препоръчвали дрехи от лен за разсейване на липоми (мастни образувания по тялото), като защита от прегряване и прекомерно изпотяване. С ленено масло подправяли ястията си, а счукано ленено семе се предписвало при възпаления на отделителната система или на стомашно-чревния тракт, при упорита кашлица, съпроводена с отделяне на секрети, и мн.др.

През последните години малките твърди семена на лена преживяват съвсем заслужен ренесанс. Човечеството преоткри хранителните свойства на тази растителна култура, а последните медицински проучвания добавиха нови достойнства към дългия списък на неговите полезни качества. Днес е известно, че лененото семе е много ценен продукт, защото съставът му включва:

* Лигнини – тип фитоестрогени, които в лененото семе са 100 пъти повече, отколкото в състава на което и да е друго растение. От около 20 г. в САЩ лигнините са обект на интензивни научни изследвания заради техния силен противораков потенциал. Днес Националният институт по рака официално признава техните мощни антиканцерогенни свойства, особено по отношение на рака на простатата и на гърдата. Освен това лигнините имат изявени антибактериални, антивирусни и антимикотични (противогъбични) качества.

* Омега-3 мастни киселини – в 50 г ленено семе се съдържа толкова Омега-3 мастни киселини, колкото в 1400 г сьомга! Това прави лена най-добрият растителен източник на тези киселини, които участват в строежа на нервната тъкан, ретината и сърцето. Поради това те значително подобряват функцията на главния и гръбначния мозък, очите и сърцето. Други техни достойнства са нормализиране на липидната обмяна, понижаване на „лошия” холестерол, предпазване от атеросклероза, исхемична болест на сърцето и хипертония. Тъй като Омега-3 киселините съдействат и за разреждането на кръвта, те могат да намалят образуването на тромби и по този начин да предпазят от инфаркт и инсулт.

* Фибри – лененото семе е богато на разтворими и неразтворими фибри, които се грижат за здравето и нормалното функциониране на храносмилателната система. Консумацията на фибри, придружена с повишен прием на течности, е най-ефективното и здравословно средство срещу констипация (запек) – едно от най-досадните и неприятни последствия от заседналия начин на живот.

* Протеини – като пълноценен източник на протеини лененото семе съдържа всички видове незаменими аминокиселини. Това го прави изключително ценна добавка към всяка вегетарианска диета.

Една супена лъжица ленено семе съдържа: около 35 ккал, 1,6 г протеини, 2,8 г карбохидрати, 2,8 г мазнини (от които 0,3 г наситени, 0,6 г мононенаситени и 1,8 полиненаситени). Гладките, плоски семенца имат приятен вкус на ядки. Смята се, че 2 супени лъжици на ден са достатъчни за здрав възрастен. Това количество доставя 3,8 г Омега-3 – около 100 % от дневната доза на човек, който не спортува активно и приема малко над 2000 ккал. Разбира се, възможно е да се консумира и повече ленено семе на ден, но това би следвало да се съгласува с лекар.

Добре е да се знае, че в него се среща и цианид – между 0,1 и 1,5 %, затова големи количества ленено семе могат да се окажат токсични. Още по темата за лененото семе

2. Грейпфрутът - полезен е за сърдечно-съдова система - чрез нарингина той подпомага за отстраняването на старите червени кръвни клетки. Сокът от грейпфрут елиминира запека, подобрява храносмилането, като усилва отделянето на стомашни сокове. Чрез галактуроновата киселина и пектина, които се съдържат в грейпфрута, се намалява холестрола.

3. Червеното винце - Намалява нивото на лошия холестерол и повишава нивото на добрия, като по този начин се превръща в един от най-добрите защитници срещу инфаркт и инсулт. Изследвания сочат, че пациенти, които в продължение на четири седмици приемат по 300 мл червено вино, увеличават с 16% нивото на „добрия" холестерол и намаляват с 15% наличието на фибриноген, който се свързва със съсирването на кръвта.

Червеното вино смекчава тенденцията към свиване на артериите при стрес, увеличава диаметъра на кръвоносните съдове и намалява кръвното налягане. Учените доказват, че червените вина с най-голямо съдържание на процианиди, защитават най-добре кръвоносните съдове. А алкохолът във виното, заедно с фенолите подпомагат разтварянето на плаките и мастните отлагания и оказват особено благоприятно въздействие върху организма, като антиоксиданти.

То пречиства кръвта и е чудесна профилактика срещу диабет и анемия;

Увеличава физическата издръжливост, стимулира метаболизма и подпомага процеса на отслабване.

Забавя процесите на стареене на организма, предпазва от старчески болести и противодейства на отслабването на мозъчните функции. Умереният прием на червено вино е в основата на съвременната anti-aging терапия (борба със стареенето).

Пречиства организма и е особено подходящо при проблеми с пикочната система. Редовният прием на червено вино е перфектна профилактика срещу камъни в бъбреците.

Предпазва от кариес и периодонтит. Стоматолозите твърдят, че антиоксидантните свойства на полифенолите, съдържащи се в червеното вино, подпомагат профилактиката и лечението на периодонтит, както и на други болести, причинени от свободните радикали.

Успешно се бори с инфекции на дихателните пътища и с възпаления на стомашно-чревния тракт.

Полифенолите, съдържащи се в червеното вино и особено в семената на гроздето, притежават противовъзпалителни свойства и успешно възпрепятстват развитието на тумори.

Тъй като в червеното вино се съдържа мелатонин, то се превръща в лечебно средство срещу появата на бръчки. Много козметични фирми на запад, а дори вече и в България, го добавят към продуктите си, като специалистите твърдят, че има вълшебен ефект.
"Don't wake me for the end of the world unless it has very good special effects."
"When your bow is broken and your last arrow spent, then shoot, shoot with your whole heart." Roger Zelazny

Понякога седя и си мисля, а понякога... просто си седя...

Неактивен barbarella

• Публикации: 1676
  • Рейтинг: +0/-0
  • Carpe diem, baby!
« Отговор #2 -: Март 15, 2010, 10:40:21 am »
авторът или е пил светена вода, или има някаква уловка... но ще отговоря, защото темата ми харесва и държа на здравословното хранене  :)

бих се подписала под всяко тире, без последното
- избягвам всякакви сладки неща /на цената на кански мъки понякога :(/, у дома бяла, че напоследък и кафява захар не се купува. баща ми е пчелар и за подслаждане ползваме само мед.
- един хляб на седмица ни стига. купувам от немския пълнозърнест, защото на нашите им няма вяра.
- също готвя със зехтин и масло, напоследък купувам ленено масло, за подправка на салатите - доста добре се получава с него. маргарин от години не съм купувала. за майонеза да не говорим - преди година една приятелка се изненада, когато ни поднесоха майонеза към нещо в заведение и децата ми попитаха какво е това.
- не пържа - всичко се вари на пара, пече или задушава. картофите и оризът почти съм ги изключила от менюто си.
- сутрин закусвам овесени трици с кисело мляко и канела
- плодончуци в изобилие
- пия вода, рядко айрян, прясно мляко - никога, кафе и чай - много, вино, прясно изцедени сокове, натурален - само грейпфрут. и то когато пия водка  ;)... което се случва рядко.

... и все пак, понякога се награждавам и има дни, в които всичко забранено, което обичам, е позволено. но това се случва изключително рядко  :) и се отнася предимно за сладкишите
life is a struggle between good, evil and chocolate  (headbanbg)

Неактивен tuby

« Отговор #3 -: Март 15, 2010, 10:45:57 am »
Кво значи, светена вода. Мн. ясно, че не мога да спазвам всичко това на 100%, но поне се опитвам. Ако човек се позаинтересува от какво точно яде, може да припадне от ужас (говоря за веригите за бързо хранене, полуфабрикатите, храните продавани в магазини тип "била"). Лошото е, че понякога човек няма избор и трябва да излапа някоя вкусна, но мега-вредна гнусотия.

Неактивен barbarella

• Carpe diem, baby!
« Отговор #4 -: Март 15, 2010, 10:51:49 am »
когато някой пие светена вода става благ и добър - това значи

Неактивен Mishunka

• Публикации: 2187
  • Рейтинг: +114/-432
  • Дреме ми на патето!!!
« Отговор #5 -: Март 15, 2010, 10:58:51 am »
Има една приказка, че човек се познава по това, което яде ;)

Искам да допълня точката си относно грейфрута - има една хранителна добавка Цитросепт, която аз лично съм консумирала и наистина има ефект - ЦЪК

П.П. Еми то и аз съм нацуцкавяла, но това е, защото водя супер заседнал начин на живот от едно известно врене и не се храня здравословно, ама изобщо...  (ooops) За това тр и спорт, освен вс останало ;)
« Последна редакция: Март 15, 2010, 11:07:28 am от Mishunka »
"Don't wake me for the end of the world unless it has very good special effects."
"When your bow is broken and your last arrow spent, then shoot, shoot with your whole heart." Roger Zelazny

Понякога седя и си мисля, а понякога... просто си седя...

Неактивен tuby

« Отговор #6 -: Март 15, 2010, 11:05:39 am »
Както споменах, вече сме поставени в ситуация, в която ние почти нямаме избор и сме принудени да ядем меко казано нездравословна храна.  За мен лично е много страшно, че толкова много шум се вдига за ГМО храните, но никой не обръща внимание на факта, че от всякъде ни заливат реклами на Кока Кола, Макдоналдс, KFC  итн.
Ми много ясно, че ако си дете ще искаш да се наливаш с кола, биг мак и пица хът. Да не говорим ,че вече този тип храна не е толкова скъпа и все по-достъпна.

Между другото, виждали ли сте какво представляват пилешките гърди (бялото месо) в Била например. Ми то това не е пиле, това е някъв мутант. Очевидно е, че е наблъскано с някакви вещества ускоряващи растежа (най-вероятно кортикостероиди).
« Последна редакция: Март 15, 2010, 11:19:31 am от evilteletuby »

Неактивен barbarella

• Carpe diem, baby!
« Отговор #7 -: Март 15, 2010, 12:08:08 pm »
а това с децата и junk/fast food-а си е плашещо - сблъсквам се с проблема всеки ден в училището на дъщеря ми. почти всички момичета /явно момчетата в тази възраст все още са по-трудно податливи към трупането на тлъстини/ от горните класове /а това е начално училище, все пак/ имат поне по една "гума" на кръста и заприличват на мишeлинчета.

аз в това отношение съм майката-дзвер  (devil), макар да осъзнавам как е само за сега, когато все още мога АЗ да определям какво да се яде.

Неактивен Малкия

• Публикации: 1662
  • Рейтинг: +14/-1
« Отговор #8 -: Март 15, 2010, 12:18:54 pm »
тука Вега трябва да разясни медицински , как аджеба се обработва храната и веществата в нея , била тя добра или лоша храна

съвета ми за здравословно хранене а такъв , приемайте такива количества калории и полезни вещества в едно денонощие , които ще бъдат отработени от организма и ще се отразят качествено добре на него :)
Matador

Неактивен barbarella

• Carpe diem, baby!
« Отговор #9 -: Март 15, 2010, 12:20:05 pm »
да  :). и все пак, съответното количество трябва да има добро качество.

м... пак не прочетох до края. sorry (ooops)