Автор Тема: Бойни изкуства и бойни спортове.  (Прочетена 10912 пъти)

Неактивен Backo

• Майстор на вербалната шпага
  • Публикации: 1213
  • Рейтинг: +0/-1
  • Само ако искам !
Бойни изкуства и бойни спортове.
« -: Декември 11, 2009, 09:42:29 pm »
Темата ще започна с кратка биография на най-великия за мен боксьор. Как ще продължи, само времето ще покаже.
Знам, че никой не обича да чете дълги постове, но се надявам този да ви е интересен (поне на мъжете). Препоръчвам за настроение, докъто чететe,  да си пуснете Rocky Soundtrack - The Eye of the Tiger (The video's owner prevents external embedding) ;)

Неговата личност и кариера са вдъхновението за създаването на небезизвестния филм със Силвестър Сталоун - "Роки".

Rocco Francis Marchegiano
По време на неговата кариера, Marciano държал титлата в тежка категория за 4 години през 50-те, и е единствения шампион по бокс, който се оттегля без загуба. Rocco Francis Marchegiano е роден на 1 септември 1923 година в Brockton, Massachusetts[1], в семейство на италиански емигранти. Има три сестри и двама братя. Още като бебе се налага да се бори за живота си - едва не умира от пневмония. През ученическите си години се занимава активно с бейзбол, играе и в училищният отбор по американски футбол. Вкъщи има саморъчно направени гири и щанги, а след вечеря вниманието му се насочва към боксовият чувал, който всъщност представлява стара пощенска торба. Както често се случва в работническите квартали, тинейджърите имат "спречквания" и Роки не бяга от предизвикателствата. Скоро е известен като "кораво италианско момче" дори в ирландската част. След 10 клас младият Роки напуска училище (една от причините е изгонването му от училищният бейзболен отбор, друг фактор е безпаричието на семейството) и започва работа като... метач в обувна фабрика. Двата опита да вземе шофьорска книжка за камион се провалят и започва нова "кариера" - доставя въглища. Да се прибираш всяка вечер кирлив със сажди и с дробове пълни с въглищен прах не е точно "работа-мечта", при това за 10 долара на седмица. За съжаление, младежът няма какво да предложи на работодателите и започва нова работа като копае канавки. Накрая баща му помага и Роки започва да работи пак в обувната фабрика, този път като оператор на една от машините.

На 20 години той постъпва в армията и е пратен в Англия. Войната в Европа е спечелена и само след 8 месеца Роки се връща в САЩ. Докато чака следващото си назначение в Fort Lewis той играе няколко аматьорски мача. Даден му е в двуседмичен отпуск и с помощта на чичо му е уреден боксов мач. На 15 април 1946 Роки се изправя срещу Henry Lester - шампион в тежка категория от престижното аматьорско състезание "Златните ръкавици". Роки няма как да спечели наградата от 30 долара - недостатъчната тренировка, пушенето на 2 кутии цигари на ден и опита на противника си казват думата. Напълно изтощен след 3 рунд, Роки прибягва до "уличен" похват - коляно в слабините - и е заслужено дисквалифициран. Марчиано се връща във военната база, отказва пушенето и пиенето, спазва стриктна диета и тренировъчна програма. Целта - елиминациите в Portland, Oregon. Макар и да печели първите 2 аматьорски мача (единият с нокаут в първият рунд), той играе третата среща с контузена лява ръка и очаквано губи. Опериран е, следва уволнението от армията и връщане в родният град - с 20 долара на седмица опуснати от правителствена програма. Прави неуспешни опити отново да пробие в бейзбола, но накрая решава да търси бъдещето си в професионалният бокс.

Заедно с брат си Луис и приятелят си от детинство Allie Colombo започват сериозни тренировки (The video's owner prevents external embedding). Почитател му прави специални тежки тренировъчни обувки и кросове от 10-11 километра стават ежедневие. За да не огорчава майка си, която не вярва в неговото бъдеще не боксьор, Роки винаги има футболна топка, която може експертно да хвърля и с двете ръце. В местният YMCA[2] наблягат на трениране на ударите във вода. Една година минава бързо и с нея започва феноменалната кариера на бъдещият световен шампион.

В периода август 1948-май 1949 Марчиано играе 15 мача - всичките спечелени с нокаут (9 от тях в първият рунд). Серията е прекъсната от Don Mogard (unanimous decision).

Един от най-тежките мачове за Роки е този с Carmine Vingo - друга звезда на ринга с 16 победи и само една загуба по точки до този момент. На 30 декември 1949 в Madison Square Garden [3], New York, са разменени тежки удари, Vingo търси спасение в броенето на съдията 2 пъти (в първият и вторият рунд), но 6 рунд е решаващ - Bingo Vingo е нокаутиран, не идва в съзнание след звука на гонга и постъпва в болница с brain hemorrhage. Роки след мача отива в църква да се моли за оцеляването на противника си. Изненадващо Vingo се възстановява от критичното състояние, но никога повече не влиза в ринга.

Следващият му мач е с Roland LaStarza, претендент за титлата. Мача е спечелен, но със съвсем малка разлика. Съдиите всъщност дават 5-4, 4-5 и 5-5, но за победител е определен Марчиано, тъй като в 4 рунд противника му е свален на пода.

В ранните му години, имало и такива които не мислели, че 190-паундовия тежка категория от Brockton ще постигне много. Goody Petronelli, забележителен боксов тренъор, бил на един от неговите ранни мачове и заявил по-късно пред Sports Illustrated, "Не съм си мислел, че ще успее. Той беше твърде възрастен, почти на 25. Той беше твърде нисък, той беше твърде лек. Нямал достатъчно обсег. Здрав и корав, но без достатъчно финес." Приятелите от родния му град, обаче вярвали в него, пътували на групи за мачовете на Marciano, които били близо до Providence, Rhode Island, и крещели "Timmmmberrr" когато Rocky имал опонент на който му предстояло да падне.

Тренъора Charley Goldman научил Marciano на техниката, която била негова запазена марка, тя щяла да му послужи добре като станел шампион.
На 26 Октомври 1951, с 37 победи и 32 нокаута на колана си, Marciano се изправил с неговия най-страшен опонент, бивш шампион в тежка категория Joe Louis. Мачът е излъчен и по националната телевизия. Бившият световен шампион е 97 килограма, Роки тежи 83. По-късно, запитан за най-тежкият мач в живота му, Марчиано казва: "Залязващият Brown Bomber беше моя герой от детството. Трябваше да превъзмогна много задръжки за да го нокаутирам. Когато този момент дойде, изглеждаше че всички в залата ме мразеха. Някои от почитателите на Louis плачеха, други ме ругаеха". В крайна сметка легендата е изпратена на пода след ляво кроше, а след минута и изхвърлен от ринга и нокаутиран в 8 рунд (The video's owner prevents external embedding). Marciano бил обзет от такива смесени чуства, че плакал в съблекалнята на Louis след мача. Оставяйки сантименталностите настрана, обаче, мача установил Marciano като един от забележителните бойци в тежка категория, и му подсигурил опит за титлата не след дълго.

Дългоочакваната среща за световната титла при тежките е на 23 септември 1953. Jersey Joe Walcott не е противник за подценяване. Мача тръгва зле за Роки - нокдаун в първият рунд. Той се изправя на "4", но и следващите рундове губи по точки. " Чак в 13 рунд намира сили и обръща нещата в своя полза - с изумителен мощен десен крос в челюстта 38-годишният Walcott е нокаутиран (The video's owner prevents external embedding). Това е и мачът на годината за Ring Magazine.

Новият шампион защитава успешно титлата си общо 6 пъти, преди да обяви оттеглянето си от бокса. На реванша Walcott е нокаутиран в първият рунд. Следващият мач е с познат опонент - Roland LaStarza. Близо 45 000 зрители се убеждават кой е по-добрият от двамата - LaStarza е нокаутиран в 11 рунд и изпратен извън въжетата. За поясът има и други претенденти - Ezzard Charles - първият им мач завършва по точки в 15 рунд, но във вторият The Cincinnati Cobra е нокаутиран в 8 рунд (във 2 и 8 рунд Charles е в нокдаун, а в 6 рунд носа на Марчиано кърви лошо и има опасност рефера да спре мача). Съдбата му е споделена от Европейският шампион Don Cockell (нокаут в 9 рунд) и един от най-опитните състезатели в историята на бокса Archie Moore (по това време със 144 мача и 120 победи), който е и вторият човек свалял някога на земята Марчиано - той самият обаче е в нокдаун 5 пъти и накрая губи с нокаут в 9 рунд.

The Brockton Blockbuster[4], както е наричан Роки Марчиано завършва кариерата си на 27 април 1956 с 49 професионални мача и 49 победи - 43 с нокаут (близо 90%). Той е висок 178 см със състезателно тегло 81-88кг.

След забележителната си кариера в бокса Марчиано влага част от спечеленото в ресторантьорски бизнес, не особено печеливш. Той заема значителна сума на различни "приятели", които често забравят да връщат дължимото. Става водещ на седмично телевизионно боксово предаване за година, за кратко е рефер в кеч-мачове, много години е съдия и коментатор на боксови мачове.
 Спортен репортер коментирал, че ако всички шампиони в тежка категория са заключени в една стая, Marciano ще е този който ще излезе.
През 1967 година Murray Woroner прави допитване до 250 боксови експерти - кои шампиони от различните поколения са най-добри. Кой би спечелил, ако бяха живяли по едно и също време и се срещнат на ринга във върховата си форма? Избират се 16 участника във този въображаем турнир и техните силни и слаби страни, стил на боксиране, сила на удара и други важни фактори са конвертирани в математически формули... компютър определя за финалисти Jack Dempsey и Роки Марчиано, като последният взима и победата (и златен шампионски пояс с диаманти от продуцента на стойност 10 000 долара). Мохамед Али тогава все още е непобеден и завежда дело. В крайна сметка е постигната сделка и през юли 1969 в Маями Марчиано участва във филмирането на "The Superfight: Marciano vs. Ali" (The video's owner prevents external embedding). Той не е тренирал от 13 години и трябва да отслабне над 20 кг. Снимат се 70-75 рунда с него и Али. Отиграни са всички възможни сценарии - компютърът определя, че Марчиано би спечелил в 13 рунд и филмът е режисиран да завърши именно по този начин (идейната основа на сценария на Rocky Balboa през 2006) - излъчен е през 1970 и генерира 5 милиона долара приходи.

3 седмици по-късно, в навечерието на 46-ят си рождения ден той загива при катастрофа с частен самолет. Неговата жена Barbara Cousins, умира 5 години по-късно е и погребана до него в Fort Lauderdale, Florida. Те имат 2 деца - Rocco Kevin и Mary Anne.

източници:

* http://www.rockymarciano.com
    * http://www.rockymarciano.net
    * http://wikipedia.org/
    * http://www.boxrec.com
    * http://www.cyberboxingzone.com

[1]Този град някога е бил известен с производството на мъжки обувки. В него израства и друг световен шампион - "Marvelous" Marvin Hagler (категория middleweight )
[2]Young Men's Christian Association - международна организация създадена преди повече от 100 години. Поддържа спортни комплекси в много американски градове - обикновено с басейн и фитнес зала.
[3]Madison Square Garden III е построена през 1925 година от боксовият менажер Tex Rickard. На това място са боксирали най-известните имена в този спорт. Jack Dempsey играе единственият си мач на закрито тук. Похарчени са колосалните за времето 4 750 000 долара.
[4]Blockbuster - едно от значенията е "мощна бомба".

Статията е взета от "тук" с малки допълнения от "тук" и с малко от мен.
Дано да ви е било интересно и да сте научили нещо ново :)

"Клипче"

« Последна редакция: Декември 12, 2009, 10:22:25 am от Backo »

Неактивен Backo

• Само ако искам !
Re: Бойни изкуства и бойни спортове.
« Отговор #1 -: Декември 12, 2009, 07:30:21 pm »
Рядко изпускам К-1
K - 1 best KO's

Любимците ми там са ...
... при "малките" ...
Buakaw por.Pramuk (Embedding disabled, limit reached)

... и при тежките ...
Ray Sefo (Embedding disabled, limit reached)
(...с усмивка срещу всеки противник :) , жалко, че вече не се състезава)

Неактивен Backo

• Само ако искам !

Неактивен Scarface

• Публикации: 1945
  • Рейтинг: +110/-17
  • Fcuk what people think
« Отговор #3 -: Октомври 13, 2010, 01:27:45 pm »
И на мен ми харесва да гледам Муай Тай. Традиционната музика по време на двубоите също я намирам за интересна.
Иначе като по-малък съм тренирал карате и жужицу/жиу-жицу/джуджицу. А на хората, които се интересуват от такива неща, препоръчвам Human Weapon на History Channel. Предаването го водят Джейсън Чеймбърс (бивш боец от MMA) и Бил Дъф (бивш състезател по американски футбол и борба). Всеки епизод е за различно бойно изкуство и двамата отиват в съответната държава/регион, от който произлиза бойното изкуство. Там изучават историята и техниките на съответното, а накрая имат "challenge" - един от двамата излиза в двубой срещу професионален състезател. За съжаление го спряха в началото на втори сезон и има 16-17 епизода. Има ги всичките в замунда, но няма субтитри на български :)
You miss 100% of the shots you don't take

Неактивен Backo

• Само ако искам !
« Отговор #4 -: Октомври 13, 2010, 01:37:52 pm »
Пфууууу, най - накрая ня'къв интерес към темата  (dance)

Свалил съм си на диск всичките епизоди на Human Weapon. Наистина си заслужават. Научава се по нещо интересно за различните култури и бойните изкуства като част от тях.

Надявам се, че в темата ще вземат участие повече хора, като споделят своите интереси в тази област. Ще се радвам и да видя клипчета, които са ви впечатлили.

Неактивен Scarface

• Fcuk what people think
« Отговор #5 -: Октомври 13, 2010, 01:56:09 pm »
Аз преди вчерашния ти пост дори не бях забелязал, че има подобна тема :D

Неактивен Juno

• Закоравял
  • Публикации: 89
  • Рейтинг: +0/-0
« Отговор #6 -: Юли 23, 2011, 12:51:45 pm »
бойните спортове са страхотни. и съм най-очарована от бокса и муай тай (благодарим на треньора ми, за което!). тренирах бокс към 2 години и досега не съм намерила нещо друго, което да ти разтоварва толкова психиката и да натоварва толкова тялото. а и на тренировките си беше казарма, между рундовете се правеха почивки по няколко минути с клекове, лицеви, бърпита и т.н.
яяяяко гърч и дисциплина :D и това, че съм жена, не ме спасяваше, а ми се крещеше "давай, машина!"  :D
мда, беше хубаво
old enough to know it's wrong, too young to care.

Неактивен borkos

• Публикации: 2413
  • Рейтинг: +95/-50
« Отговор #7 -: Юли 23, 2011, 01:07:48 pm »
"Аз съм машина"  :D това е супер надъващо.Колкото до въпросните спортове уважавам най -много бокса в чистата му форма,въпреки че новите неща като ММА са по-популярни,лично аз не ги харесвам.

А сори в последствие видях,че се очаква и клипчета да се качват.Ето един пич от к1 който ме радва.

« Последна редакция: Юли 23, 2011, 01:22:14 pm от borkos »
When you're done fucking your enemies,
fuck them some more.

Само курви на тоя свят братко!!!

Неактивен Scarface

• Fcuk what people think
« Отговор #8 -: Юли 25, 2011, 09:23:58 am »
Тъй като в момента нямам инсталиран флаш, не мога да видя кой е пичът от клипчето на боркос, но аз най-много харесвах Анди Хуг, лека му пръст

Неактивен tuby

• Публикации: 4956
  • Рейтинг: +124/-318
« Отговор #9 -: Юли 25, 2011, 10:45:59 am »
Не съм много по бойните изкуства, но като малък тренирах бокс и киокошинкай. В общи линии не станах велик каратист. Помня само как на тренировките примерно трябваше да направиш десет хиляди лицеви опори за 5 секунди и ако не ги направиш треньора почваше да те бие с колана си :D Яка комплексарщина